TIPY PRO KOUČOVANÉ

Na této stránce najdete směs zajímavých a užitečných odkazů a informací, které se vám mohou hodit i mimo koučovací sezení. V druhé části najdete také tipy na z mého pohledu zajímavou literaturu o "sebekoučování" nebo hledání své vlastní cesty v životě - osobním i pracovním.

Cílem koučování není vytvořit závislost koučovaného na kouči. Koučink přináší dlouhodobou změnu - mimo jiné i proto, že se sami sobě učíte pokládat některé otázky a tím zefektivnit své myšlení. Pro koučované, kteří již jdou vlastní cestou, přibaluju do "ranečku" několik tipů, jak sám sebe koučovat:
Literatura a další inspirace:

Radvan Bahbouh: Pohádka o ztracené krajině, psychologie sebekoučování, Qed Group a.s., 2010
Útlá a obrovsky zajímavá kniha jednoho z našich předních koučů a psychologů. Kniha nabízí pohled na to, jak každý z nás přemýšlí, co nás (ne)motivuje a zejména, jak si z každého zážitku, který nás potká, můžeme odnést co nejvíce pro svůj další život. Každý si v knize najde svou "formu" - autor předává stejné sdělení 3x jinak - jednou populárně naučně, jazykem přístupným všem, se spoustou zajímavých poznatků a příkladů z běžného života; po druhé odborně, s použitím psychologických pojmů a teorií, s odkazem na literaturu, která informace dále rozvíjí; a konečně potřetí, řečí příběhu, který metaforicky zachycuje a shrnuje hlavní myšlenky. Použijte knihu jak chcete - jako "pohádkovou", jako zdroj tipů na zajímavou literaturu, nebo prostě jako čtení na večer, které vám něco dá...
Z knihy vychází také výše uvedené tipy pro průběžné sebekoučování.

Laurent Gounelle: Muž, který chtěl být šťastný, Rybka Publishers, Praha 2008
Kniha, která ve většině lidí zanechá silný dojem. Čtěte ji, jak chcete - jako jednoduchý příběh o jedné dovolené na Bali... nebo jako zdroj nápadů na přemýšlení o hlavním hrdinovi - a také sám o sobě. Autor překládá vybrané nejnovější poznatky o našem mozku a psychice vůbec do srozumitelné řeči a navíc je začleňuje do rozhovorů hrdinů knihy, takže se s novými informacemi člověk potká jakoby mimochodem a o to intenzivněji.

Laurent Gounelle: Bůh chodí po světě vždycky inkognito,  Rybka Publishers, Praha 2010
Další kniha od L. Gaunelle. Opět plná zajímavých tipů o tom, jak pracovat na sobě, jak překračovat své hranice. Tentokrát rozhodně nejde o jednoduchý příběh - děj je zamotaný, napínavý, na své si přijdou i milovníci detektivek a podobných žánrů, a také milovníci Paříže, zejména MontMartre, kde se většina děje odehrává.

David Rock: Leadership s klidnou myslí (šest kroků ke změně výkonnosti), PRAGMA, Praha 2009
Kniha pro leadry (ale nejen pro ně). David Rock je uznávaná kapacita v oblasti koučování. Propojuje vědu o mozku s rozvojem výkonnosti. Jeho tipy a techniky jsou prakticky zaměřené, použitelné v business prostředí i jinde. Respektují každodenní praxi (nedostatek času,...). Knihu ocení všichni, kdo chtějí zefektivnit svou komunikaci a zvýšit dopad svých rozhovorů.

Carmine Gallo: Tajemství inovací Steva Jobse, ComputerPress 2011
Chystáte se rozjet podnikání nebo svůj "projekt" ve volném čase? Kniha Carmina Gallo vám může pomoct vše rozběhnout. Inspiruje se u Steva Jobse a představuje tipy, jak vybrat tu správnou myšlenku, které se budete věnovat, jak jí odkomunikovat lidem, co vše promyslet, ... Najdete zde příklady z praxe, lidsky podaný popis "teorie" i konkrétní otázky, na které je dobré si odpovědět.

Pepper de Callier: Moudrost a zdravý rozum, Fortuna Libri 2010
Zajímavý pohled na klíčové prvky v nás, které ovlivňují, jak se postavíme teď a tady ke svému životu. U každého z  prvků najdete příklady, citáty a také otázky k zamyšlení. I přes mírně „americký“ styl psaní zde každý může objevit právě ten svůj zajímavý podnět, kam se posunout dál, na čem pracovat. Pro ty, kterým je bližší angličtina, nebo ty, kdo se v ní naopak chtějí zdokonalit, je zajímavá také forma knihy - po přečtení stačí knihu otočit a najdete totéž v angličtině


Pepper de Callier: Moudrost a zdravý rozum II (Nepsaný životopis), Fortuna Libri 2012
Pro ty, kdo chtějí umět prodat sama sebe v tom nejlepším slova smyslu. Najdete zde tipy, co zdůraznit a na co si dát pozor u přijímacího (ale i jiného) pohovoru… a zejména, jak na sobě předem pracovat, aby všechny tyto informace vycházely přirozeně z vás. Podobně jako v prvním díle jde o vydání v češtině i angličtině.


David Allen: Mít vše hotovo (Getting Things Done), Jan Melvil Publishing 2008
Pokud se snažíte uspořádat si svůj čas, abyste stihli vše důležité v životě, nejen v práci, a zásady klasických „time-managementů“ už vám nestačí, zkuste Getting Things Done (GTD). Metoda bere život a práci jako jeden celek, ptá se na hlavní cíle ve vašem životě i na cíle každodenních činností, a pomáhá vše uspořádat tak, ať máte čistou hlavu přesně na to, co je teď nejdůležitější dělat. V knize najdete principy (např. začínejte velmi dobrou definicí cíle projektu; nepoužívejte mozek jako paměťové medium,…) i do posledního detailu propracované tipy, jak vše zavést do každodenního života. Je jen na vás, zda použijete systém jako celek nebo si „vyzobnete“ moudro principu nebo praktično tipu, který vás zaujal…
Pozn.
  • Cca 30 min „ochutnávku“ GTD s příběhem jednoho českého nadšence najdete zde (video uprostřed stránky).
  • Pokud neradi čtete, zkuste autorovu prezentaci metody na youtube (AJ).
  • Aktuální tipy a diskuse najdete na www.mitvsehotovo.cz

Pro ty, kdo rádi poslouchají / sledují a pak přemýšlí


Divadelní hra Čtyři dohody (Jaroslav Dušek, na motivy stejnojmenné knihy Miguela Ruize)
Čyři "jednoduché" principy, které nám mohou pomoct více si užít svůj život, vysvětlené s typickým humorem Jaroslava Duška v jeho vlastním nezaměnitelném podání.

Divadelní hra Caveman (Rob Becker)
Hlavní téma = muži a ženy. Podáno pozitivně, laskavě a přitom s všudepřítomným humorem. V divadle se budete smát a po divadle přemýšlet. Možná, že muži o něčem jiném než ženy... ale o to bude následné povídání nad sklenkou vína nebo šálkem čaje zajímavější ;-)

DĚLEJTE TO, CO MILUJETE - projev Steva Jobse na Stafordské Univerzitě (2005)
(i s přepisem v češtině jej najdete zde)

BOJÍTE SE SELHÁNÍ? krátké video k zamyšlení
(v AJ jej najdete zde)


Archiv POST-IT